From BlenderWiki

Jump to: navigation, search

Scriptler

Torusthingy-full.jpg
Blenderfactory-full.jpg
Blender3D FreeTip.gif
LÜTFEN DİKKAT
Bu bölümdeki yardım ücretsizdir. Betikler yani Scriptler yavaş güncellenme sürecinde ve Blender 2.5 için yazılmaktadır.
Lütfen en son değişiklikler için api'yi kontrol edin. Scriptleriniz veya dökümanlarınız da Blender için revizyon numaralarını eklemeyi unutmayın. Bu takip edilmesini daha kolay kılacaktır. Örneğin: "Works with Rev:26875" - "Rev:26875 ile Çalışır" -


Giriş

Bir script Blender da çalışan Python dilinde yazılmış bir programdır ve oluşturulan yeni fonksiyonlara Blender rutinleri (fonksiyonlarını aslında) çağırır. Çünkü Python popüler bir tecüman programlama dilidir, bu yolla geniş bir dizide Blenderın fonksiyonerliğini genişletmek için kullanılabilir. Dünyadaki kullanıcıların çoğu yüzlerce script yazmıştır ve Blender wikinin bu bölümünde bu scriptlerin katalog ve dökümantasyonu yapılmıştır. Bu bölüm scriptlerin daha basit ve daha etkili nasıl kullanıldığı ve script yazmak konusunda bilgi sağlamaktadır.

Blender 2.5

Blender 2.5, 2.4 versiyonuna kıyasla bazı büyük değişikliklere sahiptir. Şimdiki yeni versiyonda Python 2 yerine Python 3 kullanılmaktadır. Tüm API de değişti ve Blender'ın içeriklerinden büyük bir kısmı yeniden oluşturuldur.
This has resulted in an API that is tightly integrated into Blender, enabling scripts to go beyond the limitations that were present in older versions of Blender.
Be prepared for some more changes in the API though. It is not fully stable yet and changes and additions occur regularly. It's already quite usable though. There's plenty of great Python scripting fun to be had. Enjoy!

Tasarımcılar için Bilgiler

Script Yazarları için Bilgiler

  • Blender Python Manual
    • Central wiki page for writing scripts in Blender. Lot of information to get started.
  • Blender Python API
    • The official API. Very useful for referencing while writing scripts.
  • Sharing scripts
    • Information on how to share your scripts and get them included in the official Blender distribution.

Blender 2.49b

Blender 2.49b uses Python 2.6 series. There are many great scripts & examples of scripting in this section. You cannot open these scripts in Blender 2.5. However the vast array of algorithms, is still very useful.

API

Kılavuz

2.49b Katalog

The 2.49b Scripts Catalog is here, along with links to other 2.4x resources.

Pluginler