From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Editace sekvencí

Jako doplněk k modelovacím a animačním nástrojům obsahuje Blender plnohodnotný editor videosekvencí (Video Sequence Editor - VSE) stejně jako node-based editor, kterým je možné zpracovávat videstream.. Kompozitní nódy pracují stejně dobře nad obrázky, nebo videostreamy.

Bleder VSE pracuje na konceptuálně vysoké úrovni z pohledu produkčního procesu. Zpracovává videoútržky v čase jako kousky mozaiky. Během typického a velice komplexního pracovního postupuv Blenderu je zapojeno několik postupů:

  • Modelování a vytváření objektů
  • Přiřazení materiálů a zavedení osvětlení a barev k objektům
  • Základní animace, "rozpohybování" objektů
  • Renderování vrstev pomocí kamer
  • Použití kompozitních nódů k:
    • Vylepšení obrazu pomocí nastavení barev, přidání do scény speciálních efektů
    • Umístění obrazů do kompozice, střih
  • Skladba videostřihů dohromady použitím VSE.

VSE v Blenderu je kompletní videoprodukční systém, který umožňuje kombinovat více videokanálů a efektů. Jeho funcionalita je již v Blenderu od prvopočátku, dokonce i v dobácvh, kdy blender neměl rozhodně tolik funkcí tak byla možnost produkovat kvalitní videosnímky. A pomoci dalších pluginů je možné získat téměř neomezené možnosti tvorby videoefektů.

Při použití VSE jsou nataženy jednotlivé videoklipy od začátku do konce, v některých případech je možné je překrýt. Dále jsou vkládány "stmívačky", přerody obrazu mezi videoklipy. Nakonec je synchronizována audiostopa. Výsledkem zpracování editorem VSE je celková videosekvence.

Podpora FFMPEG
Podpora exportního formátu avi/quicktime pomocí kompresního mechanizmu FFMPEG funguje (od ver.2.44) pouze v prostředí Linux a Windows. S touto podporou FFMPEG je možné spolu s videem ukládat audiostopy do jednoho výsledného souboru.