From BlenderWiki

Jump to: navigation, search
Blender3D FreeTip.gif
IMPORTANT! Do not update this page!
We have moved the Blender User Manual to a new location. Please do not update this page, as it will be locked soon.

Úvod

Blender 2.5 s Big Buck Bunnym

Vítejte v uživatelské dokumentaci Blenderu! Dokumentace Blenderu sestává z mnoha částí: tento uživatelský manuál, referenční příručka, návody, fora, a spousta dalších webových zdrojů. První část tohoto manuálu vám ukáže jak Blender stáhnout a nainstalovat. Pokud si zvolíte stažení zdrojového kódu, pak se také dozvíte jak Blender zkompilovat.

Blender má uživatelské rozhraní, který je optimalizované pro tvorbu 3D grafiky. Z počátku může být trochu matoucí pro nové uživatele, ale v uživatelském rozhraní Blenderu je jeho největší síla. Sekce Rozhraní vás blíže seznámí s rozhraním a jeho konvencemi.

Co je Blender?

Blenderu vznikl již v roce 1994 jako integrovaná aplikace, která umožňuje vytváření 2D a 3D obsahu. Blender poskytuje široké spektrum nástrojů pro modelování, texturování, osvětlení, animace a video post-processingu v jednom uceleném softwarovém balíku. Díky své otevřené architektuře poskytuje multiplatformnost, rozšiřitelnost a pevně ucelený workflow. Blender je jednou z nejpopulárnějších 3D grafických aplikací na světě.

Blender může být použit k tvorbě 3D vizualizací, stejně tak i pro kvalitní video, nicméně je v něm včleněn i real-time 3d engine sloužící k tvorbě interaktivního obsahu a her.

Blender byl původně vyvíjen společností 'Not a Number' (NaN). Nyní je Blender 'Free Software' a jeho zdrojový kód je šířen pod licencí GNU GPL. Jeho vývoj probíhá pod záštitou a za finanční podpory Blender Foundation.

Mezi lety 2008 a 2010 byl Blender kompletně přepracován, jeho funkce, rozhraní a workflow byly vylepšeny. Výsledkem této snahy je verze softwaru známá jako Blender 2.5.

Hlavní rysy:

Renderování obrázku a jeho postprodukce
  • Plně integrovaná sada nástrojů nezbytných pro 3D tvorbu, jako je: modelování, UV mapování, texturování, animování, částice, simulace, skriptování, renderování, post-produkci videa a tvorbu her
  • Multiplatformní aplikace s rozhraním založeným na OpenGL, kterou lze provozovat na: Windows, Linux, OSX, Solaris a mnoho dalších.
  • Umožňuje rychle a produktivně vytvářet velmi kvalitní 3D architekturu
  • Podpora uživatelské komunity: na http://BlenderArtists.org, novinky: http://BlenderNation.com a česká podpora na http://www.blender3d.cz
  • Malý spustitelný soubor pro snadnější distribuci

Aktuální verzi Blenderu si můžete stáhnout zde.

Nebojte se Blenderu

Uvítací obrazovka podzimu 2013

Přestože plnohodnotný systém Blender obsahuje tisíce různých funkcí, od úpravy grafiky, modelování, fyzikálních simulací, videoprocessingu, renderingu,.. nemusíte mít strach, že Blender "nezvládnete"! Systém Blender má totiž gigantickou výhodu: stačí porozumět několika nástrojům uvnitř a hned dokážete vytvářet svá díla bez nutnosti znalosti či zkušeností nad detailními oblastmi (například kinematiky). Stačí vzít, špetku odvahy a začít.

Ovládání systému se může pro ty, kteří s podobnými systémy ještě nepracovali zdát poněkud komplikovaný. Jsou využity všechna tři tlačítka myši, je zde velké množství horkých kláves... Ale jak zaznělo výše: veškeré funkce jsou dostupné z menu a stačí pouze několik dní hraní si s Blenderem a máte jeho základní principy "pod kůží".

Po startu Bledneru jste uvítáni obrazovkou, jejíž nosná fotografie je samozřejmě též vytvořena v Bledneru. Každá nová verze má novou fotografii. Může sloužit jako motivace pro grafika, který právě startuje blender.